uyuz hastalığı
uyuz hastalığında tedavi aşamaları

Başta İstanbul ve tüm ülkemizde sıklıkla görünen uyuz vakaları hakkında doktorlar yaptıkları basın açıklamalarda yine benzer şekilde söylemlerde bulunuyorlar . Bilimsel çalışmalarda da 2020 yılından bu güne uyuz vakalarında youn artış olduğu söyleniyor. Bebeklerden tutunda en yaşlılara kadar her kesimde sıklıkla görünen ve son zamanlarda aşırı şikayet alan yaygın bulaşıcı hastalıktan bahsedilmektedir. Artemis ilaçlama firmamız son zamanlarda en çok aldığı şikayetlerdendir ve ilaçlama yaptığı vakalardan biridir.

uyuz ilaçlama
uyuz ilaçlama yöntemleri

Uyuz hastalının belirteler 5- 6 haftayı bulabiliyor Uyuz hastalığına von hominissa scabieir coptes isminde akarın yol açtığını ve tüm dünyada görülen bulaşıcı bir deri hastalığı olduğunu kaydeden hekimler “Çıplak gözle görülmeyen ama mikroskopla seçilebilen bu akar, deriyi istila ederek bir hastalığa yol açıyor. Derinin üst tabakalarında tünel söylediğimiz lezyonlara yol açıyor ve bu kanal içerisinde yaşam döngüsünü sağlıyor. Bu durum alerjik reaksiyona yol açarak şiddetli kaşıntı oluşturuyor. İlk defa uyuzla karşılaş 1-4 günde hemen kendini gösterebiliyor.

Uyuzu başarılı tedavi edebilmek için Temelde iki şeye odaklanmak gerekiyor. Birincisi hijyen yoluyla  paraziti, akar sayısını ortadan kaldırmak ve kimyasal ilaçlarla uyuz ilaçlama yapılarak sıfıra indirmek gerekiyor. İkincisi de bulaşıcı bir hastalık olduğundan korunmak ve giysileri yıkayarak önlem almamız gerekiyor. Tedavide doktorların vereceği ilaçları kullanmak hekimlerin tavsiyesi doğrultuda yapay kimyasal içermeyen kremlerde kulanla biliniyor . Bu ilaçların hazırları da var. Eczanelerin veya bizim belli maddeleri karıştırarak kişisel hazırladığımız, yapma ilaç diye tabir ettiğimiz ilaçla da tedaviye katkı sağlana biliniyor. Korunma için sadece uyuz olan kişi değil aynı ortamı paylaşan kişilerin hastalık belirtisi olsun olmasın mutlaka tedavi olması gerekiyor.  Ailede tedaviyi uygulamayan bireyler olduğu için aylardır hatta 2 yıldır kaşınan uyuz vakaları geliyor. Uyuz ilaçlama Hekim tasfiyesi olup hastalığın başında ortasında ve sonunda olarak yapılması esasıdır.