Kene ilaçlama

Artemis uzman kene ilaçlama şirketi ağır hastalıklara ve ölümlere yol açabilen kenelerin ilaçlama uygulamasını teknolojik ekipmanlar kullanan eğitimli  sertifikalı ilaçlama ekipleriyle gerçekleştirmektedir. Kenelerin yok edilmesindeki en etkili yöntem olan sıvı ilaçlamayı tercih eden artemis ilaçlama ekiplerinin kullandığı tüm ilaçlar sağlık bakanlığı’ndan ruhsatlıdır. Kulanınlan ilaçlar haşere dışındaki canlılara ve çevreye zarar vermez. Kene ilaçlaması yaptıktan sonra, ilaçlanan alanın niteliği ve çapına göre belli bir zaman kapalı tutulmasını gerekir. Böylece uygulanan haşere ilaçlama işlemi son derece başarılı olur.

Bir dönem ülkemizde büyük sıkıntı yaratan kene kaynaklı hastalıklar artık pek gündeme gelmese de tehlike geçmiş değildir. İnsan sağlını tehdit eden keneler mikrop taşıyıcı olarak tehlike boyutundadır, küresel ısınma ve kuş gribi nedeniyle özellikle kümes hayvanlarının itlaf edilmesi sonucu büyük bir hızla arttığı tahmin ediliyor. Keneler, başta Lyme ve kanamalı kırım kongo yüksek ateşi (KKKA) hastalıkları başta olmak suretiyle onlarca hastalık yapan mikrop taşırlar. Yeşil alanlar başta olmak üzere her türlü arazı, ortamlarda üreyip yaşayan keneler, bu tür alanlara yakın durumdaki mekanlar, iş sahaları, sağlık kurumları ve okullarda da ortaya çıkarak büyük tehlike oluşturur. İnsanı soktuğunda kafasını derinin altına gömen kenenin mutlaka tam olarak ve sağlık uzmanları tarafından çıkarılması şarttır.


Kenelerin muhakkak yuvaları tespit edilip yok edilmelidir çünkü tek tek yok edilmeleri mümkün olmamakta ve sorunu tamamen sona ermemektedir. Üreyip çoğaldıkları bölgelerin doğal alanlar olması kenelerin yuvalarıyla birlikte yok edilmesini güçleştirir. Bu doğrultuda kenelerden kurtulmanın en iyi yolu böcek ilaçlama işlemidir. Özellikle sokak hayvanlarının girmesi muhtemel tüm yeşil alanların kenelere karşı ilaçlanması gerekir.