preloader

uyuz ilaçlama - Artemis İlaçlama

Artemis İlaçlama > uyuz ilaçlama

Uyuz(deri ) böceği firması

Deri böceği adıyla da bilinen uyuz böceği ilaçlaması konusunda yazdığımız bu makale, deri böceği nedir?Uyuz  böceğinden nasıl kurtuluruz?gibi konuları içermektedir. Gelin önce uyuz böceğini tanıyalım.

 Uyuz(deri ) böceği nedir?

uyuz böcek ilaçlama
uyuz böcek ilaçlama

Sarcoptesscabiei adı verilen mikroskopik sekiz bacaklı bir böcek olan uyuz böceği, insan ve hayvan  derisine yumurta bırakıp insanların uyuz olmasına neden olan haşere türüdür.Boyutları 0,3 ile 0,5 mm. arası değişen ve gözle görülmeyen uyuz böceği, deri altına yumurtlayarak çoğalır. Uyuz akarı çok zıplamaz, uçmaz, sürüngen bir böcek türüdür.

Uyuz böceği nerede yaşar?

Uyuz (deri)böceği, insan ve hayvan derilerinde yaşar. Genellikle de parmak aralarında, el bileği, dirsek veya diz kıvrımlarında, bel ve göbek etrafında, göğüslerde veya cinsel organlarda görülür. Bebeklerde ise baş, boyun, yüz, avuç içi veayak  tabanlarıuyuz böceğinin yaşadığı yerlerdir.

Uyuz böceği zararlı mı?

Uyuz böceği, deri altına yerleşerek uyuz hastalığına neden olmasıyla bilinen bir böcektir. Bir hastalığa neden olduğu için uyuz böceği tehlikelidir diyebiliriz.

 Uyuz hastalığı nedir?

Uyuz(deri) böceğinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Uyuz hastalığı, aşırı kaşınmayla kendini gösteren bir hastalıktır.

Uyuz hastalığının belirtileri nelerdir?

Uyuz hastalığının çok belirgin belirtileri olsa da bunların ortaya çıkma süresi 2-6 hafta arasında sürebilmektedir. Ama kuluçka dönemi dediğimiz bu dönemde hasta, uyuz hastalığını etrafına bulaştırabilir.

 • Geceleri artan kaşıntı
 • Parmak aralarında kirli bir çizgi halinde görülen, uyuz böceğinin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli şişlikler
 • Deride görülen içi su dolu kesecikler

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin bir kişiden diğerine geçmesiyle bulaşır. Bunun için de  uzun süren ciltten cilde temas olması gerekir. Ortak kullanılan eşyalardan da bulaşabilen uyuz hastalığı, aile bireyleri ve cinsel partnerler arasında çok hızlı bulaşmaktadır. Uyuz böceği, zıplayan bir böcek olmadığı için bulaşması için uzun süre ten teması ya da ortak eşya kullanımı gerekmektedir. Genellikle hijyenin zayıf olduğu toplu yaşanan yerlerde hızlı yayıldığı görülür.

Uyuz böceği en çok kimlere bulaşır?

 • Cinsel olarak aktif, birden çok partneri olan yetişkinlere
 • Hapishane, huzurevi, sevgi evler gibi toplu yaşanan yerlerdeki insanlara
 • Kreş ya da anaokullarında eğitim gören çocuklara
 • Uyuz hastası olan kişilerle birlikte yaşayan herkese

Evcil Hayvanlardan Uyuz Bulaşır mı?

Uyuz böceği, hayvan derilerine de yerleşebilen bir böcek türüdür.  Ama hayvanlardaki uyuz akarıile insanlarda görülen uyuz akarıbirbirinden farklıdır. Evcil hayvan uyuz böceği insanlara bulaşsa da insan derisinde çoğalamaz. Bu yüzden de uyuz hastalığı olmadan uyuz böceği öleceği için evcil hayvanlardan insanlara uyuz hastalığı bulaşamaz.

Uyuz hastalığından kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir?

 • Hem uyuz olan kişinin hem de aynı ortamı paylaştığı kişilerin doktora görünüp ilaç ve krem tedavisi olması
 • Uyuz tedavisi görenlerin kullandıkları giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir
 • Ortamlar ve eşyalar havalandırılmalı
 • Yıkanamayacak eşyalar ağzı bağlı bir poşette 3 gün tutulmalı
 • Uyuz böceği ilaçlaması yapılmalı

Uyuz( deri) böceği ilaçlaması nasıl yapılır?

Uyuz böceğinin yuvaladığı kişilerin tedavi olması uyuz hastalığından tamamen kurtulmak için yeterli değildir. Bunun dışında da hijyen önlemleri alınmalı ve uyuz olan kişinin yaşadığı ortam uyuz ilaçlamafirmaları tarafından ilaçlanmalıdır. Bu anlamda profesyonel firmaları tercih etmeniz çok önemlidir. Yoksa hastalığın tekrar etmesi çok olasıdır.

Uyuz( deri) böceği ilaçlaması için Türkiye’nin en  iyi haşere ilaçlama firmalarından olan Artemis ilaçlama firmasından randevu almanız ilk adımınız olmalı. Bu anlamda deneyimli ve bilinçli bir firma olan ekibimiz, sizi uyuz hastalığından sonsuza kadar kurtaracaktır. Bu ilaçlama tamamen Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasallarla yapılmakta olup kesin çözüm mantığıyla yapılmaktadır.

Arayın 0552 395 6400
WhatsApp İletişim