preloader

Çekirge ilaçlama şirketleri - Artemis İlaçlama

Artemis İlaçlama > Çekirge ilaçlama şirketleri

Çekirge ilaçlama şirketleri

Çekirge ilaçlama, özellikle tarım alanlarında ve tarım alanları içindeki yerleşim yerlerinde uygulanan kimyasal ilaçlarla yapılan mücadele demektir. Özellikle de ilkbahar ve yaz aylarında tarla, su kenarları ve çayırlarda sıkça görülen, yumurtlayarak çoğalan çekirgeler, bitkilere verdikleri zararlar yüzünden mücadele edilmesi gereken haşerelerdir. Çekirgeler, beslenemediklerinde kıyafetlere, ahşap evlerehatta hayvanlara ve insanlara bile saldırabilirler.

Çekirge nedir? Çekirgeler zararlı mıdır?

Çekirge, düz kanatlılar takımından sayılan, sıcak iklimleri seven, büyük topluluklar halinde bitkilere saldıran sıçrayıcı özelliğe sahip bir hayvandır.2000 km’lik bir yolu yaklaşık 10 saatte tamamlayabilen çekirgeler, ortalama  150-200 civarında yumurta bırakma potansiyeline sahiptirler. Bu yüzden çekirge ile mücadelede erken davranmak daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. Canlı halleri bitkilere zarar verirken, ölüleri de çeşitli hastalıklara yol açar. Bitkilere  sıçrayarak beslenen, yiyecekleri azaldığında göç eden, tarım alanlarında büyük zararlara yol açan ve göçtükleri alanları birkaç dakikada çöle çevirebilen çekirgeler zararlı canlılardır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı çekirge ilaçlama işlemi gerekli ve önemli bir işlemdir.

Türkiye’de görülen çekirge türleri nelerdir?

Yeşil Çekirge, Kara Çekirge, Fas Çekirgesi, Madrap Çekirgesi ve İtalyan Çekirgesi Türkiye’de görülen çekirge türleridir.

 Çekirgeler hangi bitkilere zarar verir?

Çekirgeler, bitkilere sürü halinde saldıran haşerelerdir. Genellikle de Çayır ve meralardaki bitkilere, tarla bitkilerine, yem bitkilerine, çeltik, hububat, ayçiçeği, pamuk, bağ, meyve fidanlarına, sebzelere, pancar, pamuk ve tütün fidelerine saldırırlar.

Çekirgelerden nasıl kurtulurum?

Çekirgelerden kurtulmak için doğada gizli bir reçete vardır. Sığırcık, leylek, karga, serçe, keklik vb. kuşlar, çekirgenin yavru ve erginlerini yiyerek çekirge ile mücadele etmenize yardımcı olurlar. Ama ne yazık ki kuş popülasyonundaki azalmalar ve çeşitli başka sebeplerden dolayı

çekirge ile mücadele için kuşlar yeterli olmamaktadır. Çekirgeler hızlı çoğalan ve hızlı hareket eden canlılar oldukları için çekirgelerden  tek başınıza kurtulmanız imkansızdır.

Hem suda hem de karada yaşayabildikleri için çekirge ilaçlama işlemi uzman haşere ilaçlama firmaları tarafından gerçekleştirilmelidir. Çekirgenin yaşadığı ve çoğaldığı bölgeye ve çekirge türüne göre değişen kimyasallar kullanılarak yapılan bu ilaçlamalar sayesinde çekirgelerden kurtulabilirsiniz.

Çekirge ilaçlama nasıl yapılır?

Çekirge ilaçlama, profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından belli kurallar çerçevesinde uygulanır. Çekirge ilaçlama yapılırken dikkat edilmesi gereken kıstaslar şunlardır: Alanın büyüklüğü Çekirge ilaçlaması yapılacak yerdeki gıdaların ve insanların tahliye durumu Çekirgenin türü vs. sıralanabilir.

Arayın 0552 395 6400
WhatsApp İletişim